Patarimai parduodant nt
1. Dokumentai, reikalingi norint parduoti butą :
• Pirminiai buto nuosavybę patvirtinantys dokumentai. Tiksliau dokumentai, kurie įrodo, kokiu būdu buvo įsigytas būstas (pvz. pirkimo-pardavimo sutartis, testamentas ar pan).
• Buto inventorizacijos byla.
• Pardavimo pažyma. Ši pažyma išduodama VĮ Registrų centre, pateikus pirminius buto nuosavybės dokumentus ir inventorizacijos bylą.
• Sutuoktinio/sutuoktinės sutikimą patvirtinantis dokumentas. (Jei būstas buvo įgytas santuokoje).
• Teismo leidimas parduoti butą, jei turite nepilnamečių vaikų.
• Pažyma iš seniūnijos, liudijančią, kad neturite skolų už dujas, vandenį, elektrą ir pan.
Visi šie dokumentai būtini, norint sudaryti pirkimo-pardavimo sutartį, taip pat kad šią sutartį pasirašytų notaras.
Visais atvejais pirkėjas turi teisę pareikalauti pamatyti „namų“ knygą, kurioje įregistruota kokiam laikotarpiui ir kokie asmenys buvo įregistruoti tame būste.
2. Ką daryti, nusipirkus butą su skolomis už komunalines paslaugas?
Įsiskolinimą už komunalines paslaugas privalo sumokėti butą parduodantys asmenys, jei buto pirkimo-pardavimo sutartyje nenurodyta kitaip. Visada palankiausia paprašyti pardavėjo sumokėti skolas. Tačiau, jei pardavėjas nėra nusiteikęs geranoriškai, tinkama išeitis yra kreiptis į institucijas, kurioms buto pardavėjas liko skolingas. Šios institucijos gali atskirti Jūsų įsiskolinimą nuo ankstesniojo savininko įsiskolinimo.
3. Ar verta perkant butą reikalauti, kad visi priregistruoti jame žmonės išsiregistruotų?
Buvusių savininkų išregistravimas užtikrina optimalų jūsų saugumą. Būsto pirkėjas, esant buto pardavėjo nenorui iki buto Vpirkimo – pardavimo sutarties sudarymo išsiregistruoti ir apmokėti už komunalinius patarnavimus, sutartyje gali numatyti, kad kol jis neįvykdys šios pareigos, pirkėjas nesumokės tam tikros būsto kainos dalies.
4. Visada pasidomėkite ar jūsų perkamas butas nėra įkeistas ar areštuotas.
Pardavėjas privalo pateikti VĮ Registrų centro išrašytą pažymą, kurioje nurodomi duomenys apie turto įkeitimą ar areštą. Taip pat informaciją apie nekilnojamojo turto įkeitimą arba areštą galima sužinoti Hipotekos įstaigoje.
5. Įsigyti įkeistą būstą taip pat galima.
Būsto savininkui tereikia turėti žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybės įmonės pažymą sandoriui bei kreditoriaus leidimą parduoti turtą. Tačiau norint, kad Jums nusipirkus būstą, jis būtų išlaisvintas nuo įkeitimo, pirkimo – pardavimo metu (Jūs arba būsto pardavėjas) turėtumėte sumokėti kreditoriui įsiskolinimo sumą. Kreditorius tiesiog turi pasirašyti, jog neturi pretenzijų į įkeistą turtą ir sutinka, kad kreditas būtų nuimtas. Jei kreditorius yra bankas, jis sutiks išlaisvinti nusipirktą būstą nuo įkeitimo tik tada, kai įsiskolinimo suma bus sumokėta į banko nurodytą sąskaitą.
6. Nekilnojamojo turto agentūrų teikiamos paslaugos. Ar apsimoka?
Norint parduoti butą, nėra būtina kreiptis į nekilnojamojo turto agentūrą (NTA). Šios įstaigos tiesiog palengvina pardavimo procesą, tuo pačiu sutaupydamos jūsų laiką ir pinigus. Agentūrų paslaugos yra mokamos ir kainuoja apie 3 proc. nuo atliktos operacijos sumos. Dažniausiai profesionalūs NT agentai butą parduoda brangiau ir greičiau nei tai galėtume padaryti jūs patys. Taip pat užtikrinamas jūsų saugumas. NTA dažniausiai turi sąrašus potencialių klietų bei aktyviai bendradarbiauja su kitom NT agentūrom, kurios taip pat turi klientų. Vis dėlto ne vien parduodant būstą NTA yra pakankamai geras sprendimas. Pirkdami butą nekilnojamojo turto agentūroje galite gauti daug daugiau pasiūlymų nei internete ar spaudoje. Tik visada pasidomėkite ir pasirinkite geriausiai jūsų poreikius atitinkančią agentūrą.
7. Ar nėra rizikinga su nekilnojamojo turto agentu pasirašyti tarpininkavimo sutartį?
Tarpininkavimo sutarties pasirašymas tarp NTA ir pardavėjo ar pirkėjo yra visiškai patikima ir įprasta procedūra, kuri suteikia galimybę nekilnojamojo turto agentui teikti savo siūlomas paslaugas. Tačiau, visada pasiskaitykite sutarties sąlygas, ypatingai atkreipkite dėmesį į sutarties galiojimo laiką bei numatomas baudas, taikomas atsisakius NTA paslaugų.
8. Kokia valiuta palankiausia atsiskaityti perkant butą ar namą ?
Lietuvos civilinis kodeksas nustato, jog mūsų šalyje piniginės prievolės išreiškiamos ir apmokamos eurais.
9. Kaip patogiausiai ir saugiausiai galima atsiskaityti už butą ?
Saugiausias ir patogiausias būdas atsiskaityti – banko pervedimas. Norint atsiskaityti tokiu būdu, notarui reikia palikti visus reikalaujamus dokumentus, ir jis sudarys pirkimo-pardavimo sutartį. Šis procesas užtrunka nuo 45min iki kelių valandų. Tuo metu pirkėjui patogu nuvykti į banką ir atlikti pervedimą į pardavėjo banko sąskaitą. Iš po banko jau galima sugrįžti pas notarą ir atsiimti pirkimo-pardavimo sutartį. Viskas patogu ir greita.
10. Kaip priimtiniau: pinigų pervedimą atlikti prieš sutarties pasirašymą ar po?
Jei pirkėjas ir pardavėjas nesusitarė kitaip, priimta jog pinigai sumokami prieš sutarties pasirašymą. Tačiau, jeigu būstas perkamas už banko kreditą, pirkėjas turi sumokėti pardavėjui tik tam tikrą pinigų sumą – pradinį įnašą, o likusią sumą bankas per tam tikrą laiką (dažniausiai per vieną mėnesį) perveda į pardavėjo nurodytą sąskaitą.
11. Kas turėtų apmokėti pirkimo-pardavimo sutarties išlaidas ir kiek laiko iš po pardavimo buvęs savininkas dar gali gyventi savo būste?
Dėl išlaidų apmokėjimo dažniausiai susitaria pats pirkėjas ir pardavėjas, tačiau įprastai priimta, jog šią sumą abu pasidalina per pusę.
Parduotą butą pardavėjas užleidžia vėlgi pagal susitarimą su pirkėju, tačiau dažniausiai šis procesas įvyksta greičiau nei per mėnesį.
Kodėl geriau, kai parduoda brokeris, o ne savininkas?
- Brokeris yra savo srities specialistas – profesionalas, todėl jo sukauptos žinios bei patirtis palengvina bei užtirina kokybišką bei greitą NT pirkimą-pardavimą. Brokeris savo žiniomis bei kompetencija padeda klientui rasti geriausius sprendimus, objektyviai įvertina galimybes, sudaro sąlygas susitarti ir sklandžiai įvykdyti derybas.
- Patikimas bei teisingas kainos nustatymas, atliekant rinkos kainų analizę ne tik iš rinkoje esančių pasiūlymų, bet ir naudojant RC duomenis bei savo žinias. Nustačius neteisingą kainą, objektas praranda pirkėjų srautą, kurie vėliau, net ir sumažinus kainą, nebegrįžta, nes objektas jiems tampa nebeptrauklus.
- Brokeris niekada nevertins subjektyviai, t.y. jokių prisiminimų, investuoto darbo ir pan.
- Brokeris žino kaip teisingai pateikti objektą, jį nufotografuoti, patalpinti internete, taip kad šis būtų pastebimas ir patrauklus pirkėjui.
- Brokeris reguliariai domisi skelbimais, stebi skaitytojų lankomumą, užsakinėja reklamą ne tik internete, bet ir daugelyje kitų papildomų šaltinių: apie tai praneša į agentūrą besikreipiantiems pirkėjams, kitoms NT agentūroms.
-
Pardavinėjant objektą brokerio pagalba sutaupysite laiko:
- brokeris apžiūrai atveda tik motyvuotus klientus, o tai taupo jūsų laiką;
- brokeris tam skiria daug daugiau laiko nei savininkas, nes tai yra brokerio darbas.
- Brokerio įgūdžiai padės apžiūros metu patraukliai pateikti objektą pirkėjui. Pirkėjas turi įsivaizduoti jau esąs būsto šeimininkas.
- Brokerio turimi kontaktai padės daug sklandžiau sutvarkyti visus reikiamus dokumentus.
- Brokeris visada seka besikeičiančią rinką ir žino, kokie objektai vilioja pirkėjus, kaip juos geriau pateikti, padaryti išskirtinius. Objektas patraukliausias būna pirmas dvi savaites, todėl tinkamas jo pateikimas yra būtinas.
- Brokeriai organizuoja „Atvirus namus“, todėl tai pritraukia pirkėjus, sukuria tarp jų konkurenciją ir butas parduodamas daug greičiau.
- Brokeriai sudaro parduodamo objekto marketingo veiksmų planą, kuris jau yra patikrintas ir efektyviai veikia, o savininkas tam įgyvendinti neturi nei įgūdžių, nei galimybių.
Kaip paruošti būstą pardavimui?
Prieš pateikiant būstą rinkai, turbūt pirma mintis, šaunanti Jums į galvą, kad būtų gerai jį sutvarkyti ar atlikti smulkų remontą. Sveikiname, jei apie tai pagalvojote. Vadinasi, jums svarbi pirkėjų nuomonė apie Jūsų būstą. Tačiau yra dar keletas dalykų, kuriuos, prieš pradėdami pardavimo procesą, būtinai turite sutvarkyti.
Neapmokėtos sąskaitos namo bendrijai ar komunalinių paslaugų teikėjams. Jei turite įsiskolinimų elektros, dujų, šilumos, šalto ir karšto vandens tiekėjams, būtinai apmokėkite šias sąskaitas. Dažnai pirkėjai paprašo pateikti tokius įrodymus, todėl tam jau būsite pasiruošę.
Dokumentų tvarkingumas. Įsitikinkite, jog visi būsto dokumentai yra tvarkingi. Ar sklypui, ant kurio stovi jūsų namas, atlikti visi reikalingi matavimai? Ar turite banko leidimą parduoti butą, kuriame šiuo metu gyvenate? Ar jūsų turtas nėra areštuotas dėl kitų jūsų turimų įsipareigojimų kreditoriams? Ar yra kokių nors teisinų apribojimų? Prieš turto pardavimą visą šią informaciją svarbu tiksliai žinoti, kitu atveju, galite tik veltui sugaišti laiką reklamuodami ir rodydami savo būstą potencialiems pirkėjams. Šią svarbią informaciją geriausiai galėtų patikrinti profesionalus nekilnojamojo turto brokeris.
Kainos nustatymas. Svarbu, jog jeigu jau nusprendėte parduoti savo turtą, turite nuo jo atsiriboti ir emociškai. Tai reikšia, jog šį turtą reikia vertinti tik kaip prekę, kuri bus pasiūlyta rinkai. Toks požiūris padės nustatyti teisingą kainą, taip pat lanksčiau derėtis su potencialiais pirkėjais. Galiausiai, nejausite nereikalingų sentimentų ir lengviau susirasite naują būstą.
Kaip paruošti namus apžiūrai?
Pagrindinis Jūsų, kaip pardavėjo, tikslas – leisti potencialiam pirkėjui įsijausti į šeimininko vaidmenį. Atėjęs apžiūrėti būsto, žmogus turi jaustis laisvai ir įsivaizduoti save ateityje gyvenantį Jūsų namuose.
Prieš priimdami potencialius savo būsto pirkėjus, nuspręskite, kaip ketinate tai daryti: ar rodysite savo būstą kiekvienam paskambinusiam, visiškai prisitaikydami prie pirkėjo, ar skirsite apžiūroms konkrečią datą? Praktika rodo, jog visgi sėkmingesnis yra antrasis variantas. Privalumai: turėsite laiko tinkamai paruošti namus, vienu metu aprodysite juos didesniam žmonių skaičiui.
Taigi nuo ko pradėti?
Pirmiausia išsirinkite dieną ir laiką, kada planuojate būsto apžiūrai priimti pirkėjus. Geriausiai tam tinkančios dienos – antradienis, ketvirtadienis arba šeštadienis. Darbo dienomis tinkamiausias laikas yra po 17 valandos, savaitgalį labiausiai tinka pirma dienos pusė, maždaug nuo 11-12 valandos.
Skirkite laiko namų sutvarkymui. Pirmiausia, paslėpkite visas asmenines smuklmenas: nukabinkite nuotraukas, surinkite smulkius suvenyrus, papuošalus. Virtuvėje paslėpkite visus puodus ir keptuves, sudėkite daiktus nuo stalų į spinteles. Miegamuosiuose surinkite nereikalingas pagalvėles ir antklodes. Ypatingas dėmesys turėtų būti skirtas vonios kambariui. Tai pati asmeniškiausia būsto vieta, todėl čia praktiškai turėtų likti tik vonios įranga ir baldai. Nepalikite rankšluosčių ir asmeninių higienos priemonių, taip pat paslėpkite plaukų džiovintuvą.
Apžiūroms skirdami vieną dieną per savaitę, nesugaišite daug laiko juos tvarkydami. Tegul ši diena sutampa su kassavaitiniu Jūsų namų tvarkymu. Skirkite daugiau dėmesio veidrodžių, grindų ir praustuvų švarai bei blizgesiui.
Prieš įsileisdami pirkėjus, išvėdinkite kambarius. Jei būstą parduodate vasaros karščių metu, pasistenkite, kad namuose būtų vėsu, jei – žiemą, namuose turėtų būti jaukiai šilta. Netgi galite papildomai pašildyti patalpas elektriniais prietaisais. Jei turite židinį, būtinai jį užkurkite.
Nemalonius namų kvapus geriausiai išsklaido kavos aromatas. Tuo pačiu turėsite kuo pavaišinti pirkėjus. Norėdami suteikti būstui jaukumo, kambariuose įjunkite visus šviestuvus. Galite įjungti ramią muziką, tai padės žmonėms atsipalaiduoti.
Žmogus vadovaujasi penkiais pojūčiais, todėl siekdami palikti kuo didesnį įspūdį, padrąsinkite pirkėjus paliesti minšktus baldus, pauostyti žydinčias gėles, įsiklausyti į namų tylą. Svarbu, jog pirkėjas jaustųsi laisvai, todėl duokite jam laisvės pačiam vaikštinėti po jūsų namus. Tegul jis pats įeina į kambarius, atsidaro sienines spintas.
Kadangi pirkėjas, matydamas būsto savininką, dažniausiai jaučiasi nejaukiai, būsto apžiūras geriausia patikėti brokeriui. Jis žinos, kaip padąsinti pirkėją, o šis savo ruožtu, nematydamas savininkų, pats greičiau įsijaus į būsimo šeimininko vaidmenį. Galų gale, pirkėjas mintyse turėtų sau pasakyti: – „Tai mano būsimi namai“.
Derybos su pirkėju
Norint sėkmingai derėtis, pirmiausia reikia žinoti būsimų derybų tikslą – ką norima pasiekti. Būsto pardavimo atveju pagrindinis derybų tikslas būtų išsiderėti kuo aukštesnę būsto pardavimo kainą. Šiam tikslui įgyvendinti, visų pirma, reikia teisingai nustatyti turto kainą. (nuoroda į kainos nustaymą). Apie tai buvo rašoma ankstesniame straipsnyje.
Taigi pirmos derybos su potencialiu pirkėju turėtų vykti jau po Jūsų buto apžiūrėjimo. Jei pirkėjas rimtai svarsto galimybę pirkti turtą, reikėtų pasiruošti keletą argumentų, dėl ko Jūsų būstas vertas prašomos kainos.
Pasidomėkite, kokie panašūs pasiūlymai šiuo metu yra reklamuojami. Kuo jūsų būstas galėtų išsiskirti? Žinokite visus savo būsto privalumus (gražus vaizdas pro langą, rami vieta, saugi aplinka, geras susisiekimas ir t.t ). Taip pat vertėtų pasitikrinti žinias apie savo būsto statybos ypatumus. Tai ypač svarbu individualių namų pardavėjams ir naujų butų savininkams. Klientai dažnai nepragrįstai priekaištauja dėl statybinių medžiagų ar darbų kokybės, taip pat dėl pasirinktų konstrukcinių sprendimų.
Derėdamiesi visada turite tiksliai žinoti savo pageidaujamą kainą ir ribą, iki kiek daugiausiai galite nuleisti kainą. Jei parduodate butą, deryboms vertėtų palikti ne daugiau nei kelis tūkstančius litų, jei norima pirkti namą – iki 10 tūsktančių litų.
Leiskite pirkėjui pirmam pasiūlyti savo kainą. Tuomet geriau suprasite jo motyvaciją pirkti, taip pat mokumo galimybes. Jei klientas labai norėtų sumažinti kainą, turėkite pasiruošę alternatyvų, pvz., paliksite daugiau baldų, apmokėsite notaro paslaugas, sutarsite dėl trumpesnio išsikraustymo termino ir pan.
Deryboms geriausia pasirinkti neutralią vietą, idealiausiai tinka nekilnojamo turto brokerio biuras. Tuomet nekyla nepageidaujamų ginčų dėl buitinės technikos ar baldų, į kuriuos pirmiausia apeliuojama, esant parduodamame būste. Taip pat pirkėjas, siūlydamas kainą brokeriui, nedrįs prašyti pernelyg didelės nuolaidos, o ir brokerio pareiga bus ginti Jūsų interesus.
Svarbiausia, žinokite, ką norite pasiekti derybomis. Laikykitės tvirtos pozicijos tik dėl svarbiausių dalykų, o ne tokiems reikšmingiems – vertėtų pirkėjui padaryti nuolaidų. Taip abi šalys liks patenkintos, nes pirkėjas pasijus irgi išsiderėjęs šį tą savo naudai.